V4 project – Exploration and cooperation

Tento školní rok se naše škola zúčastnila velmi zajímavého mezinárodního projektu v rámci států Visegrádské čtyřky. Takzvaná V4 je aliance čtyř států střední Evropy: Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Cílem projektu bylo navázat přátelství, poznat kulturu jiné země a vyměnit si studijní zkušenosti.

Patnáct žáků naší školy převážně z 9. tříd postupně navštívilo Budapešť, Bratislavu a polské město Ustroň a my žákům z těchto zemí zase ukázali Prahu a hrad Karlštejn. Veškerá komunikace probíhala v angličtině.

Na úvodní setkání si žáci vždy připravili prezentace, kde představili svou školu a zemi. Druhý a třetí den probíhaly poznávací výlety a vzdělávací a sportovní aktivity. Výhodou projektu bylo, že účastníci byli ubytovaní v rodinách, a měli tak možnost nejen poznat odlišné kulturní prostředí, ale i ochutnat tradiční jídla jiné země. 

Mám velkou radost, že přes počáteční obavy z komunikace v anglickém jazyce byli nakonec všichni zapojení velmi spokojení. Někteří si dokonce domluvili další návštěvu hned o nadcházejících prázdninách.

Mgr. Lenka Andelová