Klub nadaných dětí

Pokud máš rád pokusy, zajímají tě nejrůznější věci ze světa vědy a techniky, baví tě deskové hry, přijď se mezi nás podívatPozvánka platí také pro nepřihlášené žáky, kapacita je ale omezena.

Program uskutečněných setkání:

Na prvním setkání v tomto školním roce (27. 9. 2022) jsme se podívali do Muzea dopravního podníku v Praze. Už samotná cesta byla velkým zážitkem, protože se k nám připojili nadšenci dopravních prostředků. To se pak s dětmi přestupuje, když každý ví, kde je stanice Malostranská a jakým dalším spojem pokračovat do Vozovny Střešovice. V muzeu jsme si prohlédli historické vozy, které skutečně Prahou projížděly a vozily cestující. Dozvěděli jsme se například, jak fungovala koňka, kdy poprvé Prahou projela elektrická tramvaj Františka Křižíka, které tramvaji se přezdívá Terezka nebo Kachna. Také jsme si na modelu mohli vyzkoušet řízení historické tramvaje - to nejdůležitější z celého řízení je brzda. A jak jsme se dostali z muzea zpět ke škole? Přece zážitkovou jízdou v historické tramvaji. 

Setkání 4. 10. 2022 zapsal jeden z žáků:

Dělali jsme hasicí přístroj. Potřebovali jsme sodu, ocet, lahev, igelitový sáček, svíčku, brčko, izolepu a modelínu. Nejdříve jsme spojili brčka izolepou, do lahve jsme nasypali sodu a nalili ocet. Vznikla reakce a začalo to bublat. Víčko, kterým procházelo brčko, jsme zašroubovali na lahev a namířili na hořící svíčku. Co se stalo? Svíčka zhasla díky unikajícímu oxidu uhličitému.