Setkání partnerských škol v Rakousku 2014

V pondělí 31. 3. 2014 jsme se vydali (sedm žáků 6. ročníku) na čtyřdenní výlet do hlavního města Rakouska, do Vídně. Jeli jsme tam v rámci projektu Comenius – V.I.O.L.A. Cesta byla sice dlouhá, ale určitě to stálo za to. Už když jsme tam přijeli, seznámili jsme se s mnoha studenty z jiných zemí. Byl to obrovský zážitek pro nás všechny. Ještě více nadšeni jsme však byli, když si nás rakouské rodiny odvezly k sobě domů. Mohli jsme se tak bavit se stejně starými rakouskými dětmi, s jejich rodiči a v neposlední řadě také poznávat rakouské zvyky.

Každé ráno jsme jezdili spolu s rodinami a jejich dětmi do školy. Ta však pro těch pár dní nefungovala jako opravdová škola. Viděli jsme ukázky spousty experimentů, povídali nám o historii VES (Vienna Elementary School) a došla řada i na prezentace všech zemí, co se projektu zúčastnily. I děti z rakouské školy prezentovaly samy sebe. Naprosto vystihovaly hodnoty, jaké si vybralo Rakousko. Žasli jsme, jak dokázali všichni ztichnout kvůli pouhému gestu rukou. Náplň dopoledního programu byla velmi zajímavá.

Odpoledne jsme byli s rodinami a to potom každá rodina měla jinak. Chodili jsme po památkách a zajímavých místech, ale to hlavní bylo, že jsme se bavili společně. Je to nádhera, když člověk zjistí, že si ohromně rozumí s lidmi z jiných zemí. Ve středu jsme nebyli jen s rodinami, ale šli jsme všichni na výlet do Hofburgu. Navštívili jsme muzeum císařovny Elisabeth – Sisi. To bylo také velmi poutavé.

Poslední den, ve čtvrtek 3. 4. 2014, nás čekalo pouze rozloučení a poslední aktivity se studenty z jiných zemí. Potom jsme museli vyrazit domů.

Myslím, že nikdo z nás na tento výlet nikdy nezapomene.

Veronika, žákyně 6. ročníku