Škola v přírodě 5. C

22. 5. 2023 - den první

"Žluťákem" do Liberce a motoráčkem do Oldřichova v Hájích jsme dorazili v dobrém rozmaru, abychom se potěšili krásnou přírodou Jizerských hor. Hned první odpoledne jsme zkoumali kouzlo bukových lesů. 
23. 5. 2023 - den druhý

Krátké dopoledne jsme využili k prezentaci svých nápadů jak zvelebit školu. Hned po obědě jsme vyrazili do Frýdlantu, který jsme nejen prochodili křížem krážem, ale měli jsme také možnost prohlédnout si ho z výšky 399 m nad mořem (přičti 10 cm krát 105 schodů na rozhledně). Sladkou odměnou nám byla nejen zmrzlina na rozhledně, ale také zákusek v nejvyhlášenější frýdlantské cukrárně. Zvýšenou hladinu cukru jsme dostali do normy procházkou po naučné stezce k vlakovému nádraží a po večeři také sportem.

24. 5. 2023 - den třetí

Dnešní den byl opravdu nabitý. Po brzké snídani jsme vyrazili na blízkou ekofarmu Střevlík, kde na nás čekala Štěpánka se zajímavým programem o netopýrech, kteří v přilehlých skalách ve velkém počtu žijí. O těchto nočních tvorech jsme se dozvěděli mnoho nám dosud neznámých informací. Kdo z vás např. ví, že samička této létající myši rodí vždy jen jedno mládě do tzv. kolébky a s tímto mládětem uchyceným na břiše se vydává na lov? Program byl zajímavý o to víc, že jsme si na netopýry sami zahráli a vyzkoušeli jsme si funkci echolokace při lovu potravy. 
Po obědě jsme se šli protáhnout na nedaleký kopec Špičák, který je součástí NPR Jizerskohorských bučin. "Procházka" měřila zhruba 10 km a někteří z nás již v jejím závěru sotva pletli nohama. Vznikla tak celá řada svetrů a vest nejčastěji s norskými vzory. Po výborné nutričně vyvážené večeři již na nás nebyly patrny žádné známky únavy a se dvěma míči v podpaží jsme vyběhli na nedaleké hřiště ještě se trošku zpotit.

25. 5. 2023 - den čtvrtý

"Žlutá barva mojí kůže tvým galuskám nepomůže." I s tímto sloganem jsme se setkali během našeho tajného výletu ve významné mlokaci "bučin". Mloka jsme viděli sice jenom jednoho, ale zato spoustu chrobáků lesních, které jsme z cyklostezky poctivě odklízeli, aby nedošlo k nehodě. Díky této záchranářské aktivitě naše dvanáctikilometrová výprava rychle ubíhala. 
Večerní program jsme zahájili opékáním buřtů, chleba, mloků a jiných dobrot. Děti dokázaly vymyslet nejrůznější kombinace chutí, které si nad ohněm připravily. Do postele jsme šli po náročném tanečním pásmu provázeném hity Waldemara Matušky, Karla Zicha a Jitky Zelenkové. Nejvíce ale děti oslovila dvojice Petra Janů a Petr Janda se songem Jedeme dál. Takže zítra už jedeme o dům dál.

26. 5. 2023 - den pátý

V Oldřichově na nádraží při odjezdu slunce praží.

Nemusíš byt ekolog, abys věděl, co je mlok.
S medailí na krku přidávám do kroku.
Na škole v přírodě chtěli jsme jít k vodě.
I přes odřené kolínko líbí se mi tu, maminko.
Netopýr je krásné zvíře, schovává se v malé díře.
Dým z ohně už stoupá, i starostka kouká.
Vlekli jsme se jako šneci, Hollmannová měla kecy.
Za každou blbinu dostanu zmrzlinu.
Každé lesní zvíře ví, kdo cukrárnu navštíví.
Že cukrárnu navštívíme, to přece už všichni víme.
Rozhledna má sto pět schodů, sčítáme je už od vchodu.
Karla pořád namítá, že letadlo nelítá.
Jeřice tu teče, 5. C se vleče.
Hrušák pořád kňučí, ostatní tím mučí.